Wpis do księgi wieczystej nie zawsze decyduje o opodatkowaniu
Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości ciąży na osobie, która faktycznie dysponuje rzeczą jak właściciel i ma zamiar władania nią dla siebie.
Wpisy do ksiąg wieczystych mogą mieć dwojaki charakter: konstytutywny i deklaratoryjny. Z obowiązkiem dokonania pierwszego z nich mamy do czynienia m.in. przy powstaniu odrębnej własności lokalu czy powstaniu lub przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego. Przejście tego prawa na nowego nabywcę jest uzależnione od dokonania wpisu. Wpis deklaratoryjny dotyczy natomiast tradycyjnego zbycia nieruchomości, ponieważ do takiej zmiany własnościowej wystarczające jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Wpisy do księgi wieczystej mają wpływ na powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości, a niezłożenie wniosku o wpis wywołuje konsekwencje podatkowe.
Trzeba poinformować
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, obwiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Co do zasady, obowiązek poinformowania o tym zdarzeniu następuje odpowiednio dla:
∑ osób fizycznych poprzez złożenie właściwemu organowi podatkowemu informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (sporządzonej na odpowiednim formularzu), a
∑ osób prawnych oraz innych jednostek wymienionych w przepisie (art. 6 ust. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) poprzez złożenie (lub skorygowanie) deklaracji na podatek od nieruchomości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta